وقتی تحقیرعادت می شود

قیافه اش مثل تمام عرب هایی بود که تا به حال دیده بودم  با عبا و لبخند و می گفتن که نایب رئیس مجلس نواب بحرین .

 

بعد از کلی تفضل ، تفضل و اهلا و سهلا، سر حرف باز شد و طبق معمول گلایه ها شروع شد. طرف ایرانی می گفت: مشکلات برای توسعه روابط اقتصادی زیاده، مامورهای بحرینی جلوی شناور های ایرانی رو می گیرن، ویزا هم که به ایرانی ها نمی دن و از همه بدتر گلایه ای بود که از نحوه ترانزیت مسافرهای ایرانی داشتن. گویا فقط مسافرهای ایرانی بخت برگشته ای که چندین ساعت بین پرواز هاشون فاصله است از تسهیلاتی مثل رفتن به هتل توی بحرین  محروم هستند، فقط ایرانی ها

طرف بحرینی هم این برخورد ها رو نتیجه اظهار نظر برخی مسئولای ایرانی می دونست که بعضی وقت ها تمامیت ارضی بحرین رو زیر سئوال می برن!!! مثل اینکه گفتن بحرین یکی از استان های ایران بوده و توی مسائل منطقه ای زیاده حرفی نزنه بهتره.

نکته جالب تر اینکه کسایی که از این مسائل گلایه می کردن هر کدوم صاحب چندین کارخونه و معدن و میلیاردها تومن سرمایه تو ایران هستند و به هر حال جزو اشخاص صاحب نفوذ اندو وای به حال مردم عادی که خدا می دونه توی این کشورها چه برخوردی باهاشون می شه صرف اینکه ایرانی هستند.

بحرین کمتر از 50 سال که از ایران جدا شده و استقلال پیدا کرده(1971) اون هم توی یه جریان رفراندوم در زمان شاه. بحرین آخرین تکه جدا شده از ایران در دوران معاصربه حساب میاد. این کشورحدود هفتصد هزار نفر جمعیت دارد که 80 درصد آنها شیعه اندو این شیعیان عمدتا با ایرانیان بومی جزایر خلیج فارس هم ریشه اند و حالا این کشور کوچولوی خلیج فارس که اندازه محله نازی آباد تهران هم جمعیت نداره این قدر جرات پیدا می کنه که با ایرانی ها این طور برخورد می کنه و سیاست خارجی  قشنگ ما هم نه تنها کاری برای بهبود اوضاع نمی کنه بلکه کلا همه جریانات رو تکذیب می کنه.

هدفم از تعریف کردن این جریان حس سنگینی بود که بعد از این جلسه داشتم نمی دونم...اونقدر توی این سال ها از هر طرف بهمون توهین شده و اینقدر ایرانی ها به خاطر یه سری سیاست های غلط و بی عرضگی ها تحقیر شدن که انگار تحقیر یه جورایی برامون شده عادت.

 

/ 16 نظر / 26 بازدید
نمایش نظرات قبلی
عباس

سلام...هرچند مختصر اما گفتنی رو گفتی ...ضرب المثلهامون رو خیلی دوست دارم چون هر دغعه به بهترین شکل ممکن حرف میزنن :از ماست که برماست ...وقتی رئیس جمهورمون با کمال افتخار میشینه زیر پرچمی که بزرگ نوشتن خلیج ع ر ب ی و هی داد سخن میده و ...دیگه چه انتظاری میشه داشت...یا اینکه احترام امامزاده دست متولیشه ...وقتی آقای باهنر با کمال افتخار از تریبون مجلس اعلام میکنه ایران بدون پسوند اسلامیش هیچ ارزشی برای ما ندارد چه میشود گفت...ولی من میگم وطنم ایرانم مهد تمدن مهد فرهنگ و هنر تمام جهان ای سرزمینی که جهان تاریخش را در تمام ابعاد وام دار توست از جان بیشتر دوستت دارم و میپرستمت بدون هیچ پسوند و پیشوندی ...((وطن یعنی خلیج تا ابد فارس))...بگم خدا چیکارت نکنه نصفه شبی باز منو یاد تمام این نامردی ها و ظلمی که در حق این سرزمین میشه انداختی و...یا حق

فرزام

اگه امروز جای من تو کلاس بودی و نرخ رشد سرانه ملی 20 تا کشور اول جهان رو می دیدی که قطر توشون دوم بود و امارات و قس علی هذا چیکار می کردی؟

رعنا

انقدر ماشالا تو همه چی قوی و قدرتمند عمل میکنیم که این کشورهای جینگیلی هم برامون شاخ میشن.

سمیرا

کس به میدان در نمی آید سواران را چه شد؟

زهرا باقري شاد

سلام. در چه حالي دخترم؟

رضا

با نطق انتخاباتی به روزم......

رضا

با نطق انتخاباتی به روزم......

رضا

با نطق انتخاباتی به روزم......

رعنا

احوالات یه روزنامه نگار در این ایام چگونه است؟

عباس

سلام...چگونه ای شرر بانو؟...یا حق