تقویم و مناسبت هایش

 

ایران به عنوان قدیمی ترین کشور دنیا رکورد دار خیلی از بدترین هاست مثل بالاترین تلفات جاده ای یا بیشترین مصرف تریاک و مشتقات آن. اما چند رکورد خوب هم داریم که یکی از آن ها داشتن دقیق ترین تقویم جهان است که در همین جا لازم است از اندیشمندان و منجمان گردن کلفتمان تشکر کنیم اما همین تقویم جدا از ماهیت دقیقش هر سال سو‍ژه بحث های زیادی می شود.

حتما در خبرها خوانده اید که روز گفت وگوی تمدن ها از تقویم کشور حذف شده جالب تر اینکه چند مناسبت دیگر را هم در تقویم سال 1390 نخواهید دید مثل  روز اسناد ملی 17 اردیبهشت، روز گل و گیاه 25 خرداد، روز گفت و گوی تمدنها 30 شهریور، روز اسکان معلولان و سالمندان 20 مهر و روز ملی ایمنی در برابر زلزله 5 دی.

و اما بشنوید از مناسبت های جایگزین که قرار است در تقویم سال آینده گنجانده شود،روز غزه 29 دی،  روز مبارزه با استعمار انگلیس 12 شهریور (مصادف با سالروز شهادت رئیسعلی دلواری)، روز بصیرت و میثاق امت با ولایت 9 دی، روز بسیج اساتید 31 خرداد(مصادف با سالروز شهادت دکتر چمران)،  روز هنر انقلاب اسلامی 21 فروردین (مصادف با سالروز شهادت سید مرتضی آوینی) و روز مقاومت و پایداری 4 خرداد.

اصلا به ما چه تقویم خودتان است هر چه دلتان می خواهد در آن بریز و بپاش کنید اما جان برادر حالا گفت و گوی تمدن ها در حد جیز است و اسمش را نیارمدت هاسا خودش و مبدعش اخ شده اند، روز گل و گیاه دیگر چه اشکالی داشت زیبایی و رنگ و رایحه خوش که دیگر سیاسی نبود و یا این روز اسناد ملی، شاید هم به خاطر "ملی " بودنش باید حذف می شد کسی چه می داند؟؟

 این معلولان و سالمندان بخت برگشته  انگشت در چشم کی کرده بودند که از تقویم خط خوردند؟ سالی یک بار به بهانه این روز یه حالی از معلولان و سالمندان می پرسیدندکه آن هم به سالامتی پر. درباره روز ایمنی در برابر زلزله هم که نیازی به توضیح نیست در زلزله خیز ترین کشور دنیا واقعا لازم بود که حداقل  یک روز را در سال تلنگری می زدیم به مسولان عزیز و هر چند شاید کاری هم از پیش نمی رفت.

اما حرص بخوریم برای چه ؟مهم این است که مناسبتی آن قدر در دل مردم جا کرده باشد که برای یارآوریش نیازی به تقویم نباشد.

سال ها است مردم ایران شب یلدا و چهارشنبه سوری را جشن می گیرند بدون اینکه در تقویم های ایرانی از آن یاد شده باشد عید نوروز و سیزده بدر هم اگر روزی از تقویم ها حذف شود هرگز از یاد مردم نمی روز مگر نه این است که بیش از 2500 سال است که از یادمان نرفته است.

موضوع خیلی ساده است مگه نه؟

 

 

/ 7 نظر / 33 بازدید
مکث

این معلولان بخت برگشته انگشت توی چشم کی کرده بودند؟!!! مرسی شراره...مرسی...

سمیرا

من جاي اينا باشم كلن تقويم رو جمع ميكنم تا خيالشون راحت شه...

منطقه امن

"برای دمیدن سپیده آزادی این تقویم مرگ تا چند، تا چند، ورق خواهد خورد؟!"

خاکستر

آفرین مرحبا... ای کاش من هم زمانی داشتم تا درد سیاهمان را از زاویه دید خود برشته تحریر در بیاورم تا شاید بدینوسیله دین خود را بایران و آینده نامعلومش انجام داده باشم...بهر حال حالا که شما مینویسید. بدانید که وظیفه بزرگی دارید. اگر بتوانید حتی یک مغز آکبند را لحظه ای بفکر وادار کنید. پاینده باشید.

مکث

شرربانو جان! این چیز دیگر که می فرمایید یعنی چه؟ ها؟ !!! جیگر هم خودتانید...بر هیچ کس پنهان نیست جیگر بودن شما بی نظیر!

پویا ف

خب وقتی خیلی از اسامی اصیل ایرانی مثل کوروش و خشایار و ... برای نامگذاری ممنوع اعلام شده و از نمای شناسنامه ها پاک می شوند تغییر بعضی روزهای جیز در تقویم امری تعجب برانگیز محسوب نمی شه!

مهدی

بهر حال هر زمانی یه جور ه دیگه . تقویم ما همیشه پر بوده از زنده باد ها و مرده بادهایی که زمان انقضایش هم بدست حکومت هاست . به هر حال این روزهای جاودانه هرگز از تاریخ ایران پاک نخواهد شد ...